12 bordsgafflar (längd ca 17,5), 12 bordsknivar, 12 bordsskedar (längd ca 18), 12 matgafflar (längd ca 21), 12 matknivar (längd ca 24,5 cm), 12 matskedar (längd ca 21,5) 12 mindre dessertskedar (längd ca 15), 12 smörgåsgafflar (längd ca 15 cm), 12 smörgåsknivar, 12 kaffeskedar, 6 smörknivar (längd ca 16 cm), såsslev (längd ca 17), tårtspade samt uppläggningssked (längd ca 22-24)
Smärre slitage, repor och märken. Enstaka svaga bucklor. Knivar med stålblad, vilka ej inkluderas i ovan nämnda vikt. Samtliga delar med monogram.