Krus med senare elektrisk montering. Krus med motiv av pagodlandskap i underglasyrblå. Höjd ca 16 (27 cm inklusive lapfäste).
Smärre slitage, enstaka ytliga repor samt märken. Tillverkningsdefekter. Ej funktionstestad.