Svängd klismosform, stoppad rygg och sits, klädsel i beige plysch, pärlspik av mässing, svängda betsade ben. Modellen formgiven av Otto Schulz år 1936 och har sedan 1940-talet tillverkats av Jio Möbler.
Bruksslitage, mindre fläckar.