Ryggen med skuren solfjäder samt förgyllda metallbeslag. Armlän med dekor av stiliserade kommandostavar med avslutande S-voluter. Sabelben. Längd 205 cm, djup 86 cm, höjd 118 cm.
Slitage, skador, senare förstärkningar.
Snarlik soffa illustrerad i "Herrgårdar i Finland" andra bandet, Nyland II Egentliga Finland, Tervik sidan 15. Söderström & Co Förlagsaktiebolag i Helsingfors 1928.
Soffan är avbildad i salongen under drottning Lovisa Ulrikas porträtt.
Sannolikt ritad av Vasili Stasov och tillverkad av Andrei Tour.