MÖBLEMANG, 3 delar, rokokostil, omkr år 1900.

Soffa med två stolar. Grönmålade och bronserade. Skuren dekor av rocailler och rainceauxer i sarg och karm. Svängda ben. Soffans längd ca 115 cm.

Slitage. Färgbortfall. Sprickor. Smuts. Fläckar.

Proveniens

Tidigare i de Geerska samlingarna på Leufsta bruk, Uppland.

Originalen illustrerade i Svenska Slott och Herresäten, Stockholm 1909, Uppland, Leufsta bruk, sid 18, Gröna förmaket, jämför delar av möbelgruppen.

Gjorda efter ett Stockholmsarbete ifrån 1700-talets andra hälft se Bukowskis Klassiska Auktion 554:840.

Utropspris
10 000 SEK