SOFFA, "Cirkus", Gunilla Allard, Lammhults, Sverige ca 1991.
Grönlackerat stål, stoppad klädsel med grönt skinn, svängd form, avslutande knoppar. Längd 215 cm, höjd 75 cm, djup 50 cm.
Bruksslitage. Repor. Fläckig klädsel, sprickor.
Apples huvudkontor i Kista.
"Cirkus" tilldelades utmärkelsen "Utmärkt svensk form" av Svensk Form 1991.