TAKKRONA, oscariansk, 1800-talets andra hälft. Höjd ca 105 cm.

Patinerad mässing. 6 svängda ljusarmar med 3 ljus vardera. Behängd med prismor. Dekor av stiliserat bladverk.

En ljusarm saknar delar av ornament. Slitage. Senare prismor.

Utropspris
4 000 SEK