SOCKERSKÅL, silver, Lars Biugg, Jönköping, 1796. Vikt 674 gram.

Delvis godronnerad, uppsvängda hänklar, figur i relief, rektangulär genombruten bas med kulfötter. Höjd 25 cm.

Slitage, repor, smärre buckla och ostadig fot.

Utropspris
10 000 SEK