Lucie Lagerbielke

(Sverige, 1865-1931)
Lucie Lagerbielke
(Sverige, 1865-1931)

LUCIE LAGERBIELKE, teckning, ej signerad.

"Att upplysa anden.." Bild/bladstorlek 31 x 47,5 cm.

Oramad. Gulnad, fläckar. Kantslitage.

Proveniens

Inköpt på Aspingtons antikvariat, Stockholm.

Lucie Lagerbielke arbetade även under pseudonymen Vitus. Religiös mystiker, samtida med Hilma af Klint. Hon gav ut ett flertal böcker på eget förlag, bl a en roman som hon sade sig ha mottagit av Edgar Allan Poes ande. Dotter till brännvinskungen LO Smith.

Utropspris
3 000 SEK