Colonna Traiana. Eretta dal Senato, e Popolo Romano All'imperatore Traiano Augusto nel suo foro in Roma. Scolpita Con L'historie Della Guerra Dacica La Prima e La Seconda Espeditione, e Vittoria contro il re Decebalo. Ca 100 illustrerade planscher varav en utvikbar.
Liggande folio, halvband av skinn från tidigt 1800-tal.
Slitage, smutstitelblad saknas, några sidor med lagning, stora fläckar, fuktskador, smärre skador på bokband. Några planscher saknas. Ej fullständigt genomgången.