Förgylld mässing. Portepé. Dekor av lejonhuvud och lilla riksvapnet. Klinga med förgylld dekor "konungen och fäderneslandet". Balja i svärtat stål. Läderhölje. Längd 100 cm.
Obetydligt bruksslitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.