ERIK DAHLBERGH, "SUECIA ANTIQUA ET HODIERNA", troligen 1710-tal.
Med ca 300 kopparstick över många av sveriges städer, herresäten, kyrkor och fornlämningar. Avslutande reister. Halvband av skinn från 1700/1800-tal, liggande folio.
Slitage, många sidor med senare marginaler runt kopparsticken, fläckar, flera sidor med lagningar, riss, skador, skador på bokbandet. Ej fullständigt genomgången.