Erik Dahlbergh

(Sweden, 1625-1703)
Erik Dahlbergh
(Sweden, 1625-1703)

ERIK DAHLBERGH, "SUECIA ANTIQUA ET HODIERNA", troligen 1710-tal.

Med ca 300 kopparstick över många av sveriges städer, herresäten, kyrkor och fornlämningar. Avslutande reister. Halvband av skinn från 1700/1800-tal, liggande folio.

Slitage, många sidor med senare marginaler runt kopparsticken, fläckar, flera sidor med lagningar, riss, skador, skador på bokbandet. Ej fullständigt genomgången.

Auction closed
10 000 SEK
The auction is closed.