Gråmålad med tre utdragbara lådor. Ovala drag- och nyckelskyltar i mässing med hjortmotiv. Bredd 111 cm, djup 55 cm, höjd 80,5 cm.
Renoverad och kompletterad. Översta låset saknas. Sprickor, slitage, skador i maskstunget bakstycke. Nyckel saknas.