Dörrpar med bakomliggande hyllinredning och två lådor. Skuren dekor med figurscener vid flodbädd föreställande kvinna, man och djur. Två lådor i sarg. Längd 91, bredd 44, höjd 137 cm. Nyckel finns.
Fanerskada. Bruksslitage och märken.