J.F. LÉAUTÉ, miniatyrporträtt, gouache på ben, signerad samt daterad 1810.
Porträtt av kvinna. Signerad J. Léauté 1810 (fransk immigrant verksam i Sverige ca 1790 - 1830). I etui bak löst glas. Diam ca 6,5 cm. Enligt text a tergo föreställande Grevinnan Löwenhjelm.
Repor.