Gefle Porslinsfabrik

(Sverige, Startade sin verksamhet omkring 1800-talets mitt)
Gefle Porslinsfabrik

SPECERIBURKAR, flintgods, "Veranda", Gefle, omkring 1900-talets mitt.

Gulbeige glasyr med gröna handtag. I bemålad trähylla. Bredd ca 55, djup ca 19, höjd ca 33 cm.

Slitage, nagg, krackelyr, färgbortfall.

Utropspris
1 500 SEK