11 matgafflar (längd ca 18,5), 7 matskedar (längd ca 19), 9 bordsgafflar (längd ca 16,5), 14 bordsknivar (längd ca 18,5), 12 bordsskedar (längd ca 17) 12 smörgåsgafflar (längd ca 13), 12 smörgåsknivar (längd ca 15,5), 7 smörgåsknivar (längd ca 15), 12 kaffeskedar (längd ca 11,5), såsslev samt tårtspade (längd ca 18). En större kniv.
Samtliga knivar med stålblad, dessa inkluderas ej i vikt. Slitage, repor och märken. Gafflar med slitna tenar. Mindre anlupet.