KARMSTOLAR, 8 st, modell "3200" Fredrick Sieck, Fritz Hansen, Danmark
Svärtad ek på stomme av stålrör. Halvrund rygg, rund sits i vitt skinn. Etikettmärkta.
Målningsfläckar. Slitage. Märken. Repor.
Möbelföretaget Fritz Hansen grundades 1872 av visionären och möbelsnickaren med samma namn. Fritz Hansen var en visionär och knöt Danmarks mest framgångsrika formgivare och arkitekter till sig, däribland Arne Jacobsen, Hans Wegner, Poul Kjaerholm, Piet Hein och Verner Panton. På 1930-talet började Hansen samarbeta med Arne Jacobsen och samarbetet resulterade i klassiker som ”Myran”, ”Sjuan” och ”Ägget”. Varumärket är idag synonymt med dansk stilren formgivning och god kvalitet.