STOL SAMT TABURETT, gustavianska, 1700-/1800-tal.

Målade och bronserade. Kannelerade ben. Stol med sprjälrygg och fast stoppad ryggbricka samt sits. Taburett med stoppad sits. Taburettens sitthöjd 43 cm.

Förstärkta. Senare målning. Klädsel med slitage och fläckar.

Utropspris
3 000 SEK