SKÅP(ÖVERDEL), allmoge, Hälsingland, bär datering 1820.

Rak form, dörrpar med bland annat bakomliggande hyllor. Målad dekor av blommor. Profilerat listkrön. Längd ca 133, djup ca 39, höjd ca 51 cm.

Slitage, repor och stötskador. Renoverat och kompletterat (bland annat senare baksida). Mindre delar, där bland lås, saknas.

Utropspris
4 000 SEK