LOCKDOSOR, 6 st samt SKÅL, keramik, stengods, Kina, Ming 1300-/1600-tal.

Olika glasyrer bl a underglasyr blått, grönt och gult, brunt. En formad som sköldpadda. Diameter 4 - 7 cm.

Slitage. Några sprickor. Skål med några nagg. Bränningsdefekter.

Utropspris
2 000 SEK