SKÅL, tenn. Ann Petrus för Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1944.

Rund på lejonfötter, invändigt stiliserad graverad dekor av blommor. Stämplad med änglamärket SVENSKT TENN STOCKHOLM S8. Diameter 23. höjd 7,5.

Slitage. Märken och repor. Något insjunkna tassar.

Utropspris
1 500 SEK