KAFFEKANNA, silver, senempire, Carl Herdin, Falun 1857. Tot ca 578 gram.

Svängt trähandtag, fyra tassfötter. Välvt lock med kulformad knopp över bladrosett. Höjd 21 cm.

Slitage, bucklor. Gravyr undertill. Trähandtaget senare. Lockknoppen något lös.

Utropspris
3 500 SEK