Uppsvängt krön krönt av en rocaille. Överdel med snedställda hörn i glas. Dörrpar i glas med bakomliggande hyllplan. Underdel med bukig form med fyra lådor. Rik dekor med blommor i intarsia. Framtill med kulfötter.Låshusen märkta "Small Hall Birmingham"
Höjd ca 280, djup ca 40, bredd ca 180. Nyckel finns.
Slitage. Mindre fanerskador. Märken och repor. Liten skada vid änden av kanten/listen på mittpartiet. Låshuset på vitrindelen funkar ej.