JOHAN CHRISTIAN BERGER, Samling akvarellerade och tecknade skissblocksblad, 16 st.
Huvidsakligen friluftsskisser daterade mellan 1847-48. Helsingborg, Helsingörm och "Resa från Stralsund till Ystad" är platsnamn som förekommer. 12,5 x 19,5 cm.
Gulnade. Ej ramade.
Åke Andersson, Libris Antikvariatet