AMULETTER 3 st SAMT SKARABÈ, fajans resp ametist, delvis forntida, Egypten.

Tre blåglaserade amuletter i form av Ankhtecknet, 3 höjd, liten skarabé av ametist, längd 2,4 cm.

Slitage, en amulett med lagad ögla.

Proveniens

Inköpta i Kairo 1959.

Utropspris
1 500 SEK