GOLVLAMPA, Kjell Löwenadler för Glössner & Co, 1940-tal.
Stomme och fot av mässing. Glaskupa med blästrad och slipad dekor med motiv av bl.a poseidon. Höjd ca 177 cm.
Repor. Märken. Glaskupan med enstaka nagg och smärre tillverkningsdefekter. Ej funktionstestad.