FÅGELBUR, troligtvis Japan, 1900-talets första kvartal.

Stomme i lövträ med skålar i metall. Dekor av bambuträ. Delbar. Utdragbar spillningsbricka. Höjd 38, diameter 28 cm.

Sedvanligt bruksslitage. Fanérskador och färgbortfall.

Utropspris
1 500 SEK