BYRÅ, senbarock, 1700-tal.
Ek. Skiva med uppsats, tre lådor. Konturerad front. Tre lådor. Svängda ben. Bredd 104, djup 72, höjd 96cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Fanerskador. Sprickor. Renoverad och kompletterad, bytta lås. Lås i mittersta uppsatslåda skadat. Maskstungen.