TESERVIS, 17 delar, lergods, Gabriel-Verken, 1940-tal.

(Gabrielfajans.) Vit glasyr med dekor i blått. 7 koppar med fat, 8 assietter, skål, tekanna, ljusstake.

Flertalet med undersides nagg.

Utropspris
800 SEK