Vattenkanna, tekanna samt 5 kaffekoppar med fat. Kannorna stämplade 1917-1927, faten och en kopp stämplade
1964-1971.
Koppens höjd 5,5 cm. Vattenkannans höjd, inkl. lock, 17 cm.
Slitage, färgskiftningar. Inuti det mindre locket ett märkbart avslag.