BOK, "Dagbok Öfwer en Ostindisk Resa Åren 1750. 1751. 1752" av Pehr Osbeck, Stockholm 1757.

Marmorerad pärm. 12 utvikbara plancher.

Slitage. Kraftigt slitage på ryggen. Senare pärm. Fläckar. Ej genomgången.

Proveniens

Skattmansö herrgård i Uppland

Utropspris
5 000 SEK