Fanérad i valnöt. Uppsvängda gavlar med skuren dekor. Höjd 119, bredd 120 cm.
Smärre slitage. Repor. Fanérskador. Avskavda delar på sidostycken. Delar av sidostycken saknas. Sprickor på sidostycken. En knopp saknar fäste.