Carl Johan Wadström

(Sverige, 1758-1816)
Carl Johan Wadström
(Sverige, 1758-1816)

STOLAR, 5 st, gustavianska, bland annat Carl Johan Wadström (mästare i Stockholm 1788-1816).

Trärena, betsade. Den så kallade Svenska modellen. Genombruten ryggbricka med balusterbricka, hörnfleuroner, raka kannelerade ben med h-kryss. En med spår av Stolmakareämbetets sigill.

Bruksslitage. Sprickor. En maskstungen. Förlängda fötter.

Formgivare

Stolmakare verksam i Stockholm. Fick burskap och blev mästare 1788. Arbetade i gustaviansk, sengustaviansk och empirestil. Mycket välgjorda och smakfulla sittmöbler. Ofta är de i avvikande kompositioner. Från 1800-talets början arbetade han även med sittmöbler i mahogny. Sign CIWS.

Utropspris
15 000 SEK