BÖCKER, 2 vol, "Carl XII historia", av Jöran A Nordberg, tryckt hos Pet Momma och Peter Jöransson Nyström 1740.

Folioformat. Samtida helfranska skinnband med upphöjda bind och förgyllda dekorpräglingar. Fram och baksida av pärmarna krönt med kungligt monogram. Äldre anteckningar på ett försättsblad daterad 1776.

Bruksslitage. Lösa blad. Fläckar. Nött. Ej genomgånget.

Utropspris
5 000 SEK