Folioformat. Samtida helfranska skinnband med upphöjda bind och förgyllda dekorpräglingar. Fram och baksida av pärmarna krönt med kungligt monogram. Äldre anteckningar på ett försättsblad daterad 1776.
Bruksslitage. Lösa blad. Fläckar. Nött. Ej genomgånget.