Fodral av mahogny med dekorelement av gulmetall. Urtavlan märkt D. Schwarck & Son, Leamington.
Höjd 54, bredd 38, djup 25 cm. Pendel och nyckel medföljer. Nyckel finns.
Bruksslitage. Frontdörrens lås saknas. Ej funktionstestad. Mindre fanersprickor.