SPEGEL, gustaviansk, Niclas (Nils) Reding, Jönköping, verksam 1779-1825.

Rak form med genombrutet krön. Dekor med bla lövverk. Kantglas. Förgylld och bronserad. 78 x 32 cm.

Slitage. Bortfall av bronsering, förgyllning och dekoration. Angrepp av skadedjur samt torrsprickor. Senare glas och kantglas.

Utropspris
3 000 SEK