Skal av alm. Armlän i betsad björk. Röd klädsel.
Bruksslitage. Stötmärken, skav, repor.
Jämför fåtöljer sålda på Bukowskis Moderna Höstauktion 2006-11-03, auktion 541, katnr: 1355.