MATBORD, senempirestil, 1900-talets början.

Mahognyfanerat, betsat. Rund fällbar skiva på godronnerad fot, trepassformad sockel med tassfötter. Diam 130, höjd 73 cm.

Slitage, skivan med sprickor, repor. Smärre fanérskador och fanérbortfall, stötmärken. Påbättrad bets.

Utropspris
4 000 SEK