Barock

Barock

KABINETTSKÅP, barock, 1600/1700-tal.

Ek, dörrpar med reliefdekor av herdarnas besök i Betlehem samt Jesus på korset. Längd 78, bredd 31, höjd 46 cm. Nyckel finns.

Renoverat, kompletterat, repor, slitage.

Proveniens

Major Carl Johanssons samlingar Härnösand.

Svenska hem i ord och bild 1924, sid 150.

Utropspris
6 000 SEK