Med glasat innanmäte (vilket sitter fast). Rik floral dekor, godronnerad kant, på fyra fötter i form av tassar. Höjd ca 17 cm.
Slitage, smärre repor. Fastlimmad glasinsats (med synliga limrester). Bucklor (vilket bland annat gör att lock sitter illa).