Grönmålad med riklig blomdekor. Utfällbar skiva med bakomliggande fack, samt två större lådor. Höjd ca 39. Längd ca 45. Bredd ca 26 cm.
Slitage. Senare bemålning. Sprickor. Smuts. Skador, en av fötterna är skadad. En låda senare.