Fickur, verk märkt John Webb Dublin no 141, diameter ytterboett ca50mm. Verk och urtavla märkt F. Berthoud a Paris samt nr 270, diameter verk ca42mm.
Verk isärmonterat, urtavla samt lösa delar medföljer. Fickur bucklor och kraftigt slitage på boetter, ej funktionstestat.