TE- OCH KAFFESERVIS, 63 delar, porslin, Arabia, Finland, 1930/40-tal.
Kinesiserande mönster i brunt. 14 tekoppar med fat, 14 kaffekoppar med fat samt 35 assietter. Kopparnas diameter 7,5 och 9,5 cm. Assietternas diameter 17 cm.
Något bruksslitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.