BÄGARE, silver, J Stras Stockholm 1739, överstämplat Anders Gottlieb Herkepeus, Norrtälje 1863, ca 392 g.

Svagt konande med godronnerad fot. Invändigt förgylld. Graverad blomsterdekor. Höjd 18,5 cm.

Graverade initialer. Smärre repor. Enstaka nagg.

Utropspris
6 000 SEK