FAT, silver, Adolf Landoff, Göteborg, 1944, importstämplad. Vikt 1221 g.

Oval form. Dekor av vinranka. Längd ca 43,5 cm. Tillhörande ask märkt "Adolf Landoff, Kungl. Hovjuvelerare, Göteborg".

Bruksslitage. Repor. Skador på ask.

Utropspris
5 000 SEK