Barock

Barock

CASSONE, barock, Sydeuropa, 1700-tal.

Lövträ. Rikligt skuren dekor. Gavlar med handtag av smide. Bredd 157. Djup 53. Höjd 58 cm. Nyckel finns.

Slitage, repor och märken. Locket något slaget. Sprickor. Senare fotavslutning på bakben. Renoverad.

Utropspris
12 000 SEK