TAKPLAFOND, sannolikt Birger Ekman, Mjölby Intarsia, 1930-tal.
Cirkelformad plafond. Fanerad med björk och med ädelträinläggningar. Inläggningar av figurer. Originalkupa i fabrikens "Champagnefärg". Monterad för sex lampor. Diameter 71 cm.
Ej funktionstestad. Smärre repor. Kupa med mindre spricka.